Zákon o důstojném bydlení z pera ministryně Marksové je jen další nesystémový krok, který zatíží obce a města a nepomůže těm, kdo pomoc opravdu potřebuje


23.duben 2015

Předně – mnoho obcí a měst již dávno prodalo svůj bytový fond a představa, že nyní budou ve velkém čerpat evropské či jiné dotace na to, aby stavěly nové nájemní domy, obzvláště v době, kdy každá dotace představuje riziko v důsledku nesystémového a nejednotného kontrolního mechanismu, je utopistická. Stejně jako představa, že obce budou do svých nájemních bytů ubytovávat ty, kdo jim již dnes dluží nemalé finanční prostředky za nájemné či služby, a to nikoli proto, že by se jim nedostávalo finančních prostředků, ale prostě proto, že je utratí jinde, za jiné služby či produkty v přesvědčení (či spíše drzým předpokladem), že stát se o ně nakonec (musí) postarat. Tento „zákon o důstojném bydlení“ nám vyrobí mnoho nových drze předpokládajících neplatičů, obávám se. Ale to paní ministryni nemusí trápit. Protože ona vzniklé problémy na obcích a městech řešit nebude.

Vím, nebo domnívám se, že návrh zákona je spíše takovým plácnutím do mediálně populistického rybníčka. V opačném případě bych se musel paní ministryně zcela vážně ptát na to, zda má propočítány přímé i nepřímé náklady, zda se o ně podělí, a zda také řekneme obcím a městům, kde se vezmou peníze pro ně. Nebo opět na města a obce přeneseme další povinnost, výdaje, ale zapomeneme jim k tomu přidat na příjmech? Jen připomínám (a to nejen paní ministryni), že v prvních třech měsících roku došlo k zásadnímu propadu příjmu obcí a měst ze státního rozpočtu. Takže že by města a obce měly v kasách přebytky, které mohou někde rozpustit, o tom se opravdu hovořit nedá.

Není to tak dávno, co jsme v celé republice řešili problém s ubytovnami. Dosud není vyřešen zcela. Teď to ale vypadá, že tato zájmová skupina, která dosud vydělávala na nich, našla nový způsob, jak si vydělat. Nebo chce ulehčit s výdělkem spekulantům, kteří jistě rádi nabídnou své volné byty obcím a městům v zájmu „zákona o důstojném bydlení“?

Paní ministryně by si měla na chvíli sednout a zamyslet se nad tím, na co má ministerstvo, a jeho podřízené organizace se stovkami zaměstnanců. Uvědomuji si, že v České republice skutečně existuje skupina obyvatel, která nikoli vlastní vinou nedosáhne na důstojné bydlení. Právě o ně by se ale mělo postarat MPSV, cílenými a přísně kontrolovanými formami přímé dotace. 

Zpět

 

Mgr.  Václav Horáček
e-mail: zc.zenats@kecaroh.valcav
web: www.vaclavhoracek.cz

Adresa kanceláře:
Sněmovní 4, 118 26 Praha 1
(mapa)

Adresa kanceláře v regionu:
Podhorská 377/20,
466 01  Jablonec nad Nisou
(mapa)

Úřední hodiny:
po telefonické či e-mailové domluvě

Asistentka:
Ivana Večeřová
e-mail: zc.manzes@23avorecev.anavi
telefon: 602 292 937

Zasílání novinek na e-mail

Budeme Vám zasílat odkazy na nové články na webu. Neunikne Vám žádná novinka!

Odhlášení lze provést z každého příchozího e-mailu.

Poslední fotografie

Web a IT infrastruktura: www.tfnet.cz
© 2013 Mgr. Václav Horáček - oficiální stránky poslance